Szkiełko i oko/ Alternatywne formy spędzania wolnego czasu 2012

Szkiełko i oko/ Alternatywne formy spędzania wolnego czasu 2012

Program zakłada szereg działań skierowanych do dzieci z miejscowości: Zasań, Trzemeśnia, Poręba, Łęki i Bulina, których wątkiem przewodnim jest nauka, technika, zjawiska i miejsca nietypowe i tajemnicze.
W trakcie programu dzieci zwiedzą m.in. perełki żywiecczyzny, takie jak jezioro żywieckie, górę Żar, Pałac Habsburgów czy muzeum browaru, wyjdą na szlaki górskie, zwiedzą jaskinie i Pustynię Błędowską, albo zamiennie wykąpią się w ciepłych wodach termalnych, (decyzja będzie zależała od dzieci i ich rodziców, tak aby włączyć ich aktywnie w realizację projektu)
W trakcie programu organizatorzy zakładają również skorzystanie ze wspaniałych pokazów w ramach nocy naukowców, a także dobrą zabawę w ogrodzie doświadczeń, czy na spotkaniu z robotami.
Głównym celem programu jest zapewnienie dzieciom atrakcji w czasie wolnym od zajęć szkolnych, zachęcenie ich do aktywnego wypoczynku oraz rozpropagowanie szeroko pojętej kultury.
Program zakłada objęcie działaniami dzieci i młodzież z terenu działania Stowarzyszenia, głównie z 3 szkół: Szkoły Podstawowej z Zasani, Szkoły Podstawowej z Trzemeśni i Gimnazjum z Trzemeśni. Poszczególne etapy programu będą dedykowane do uczniów z poszczególnych szkół, natomiast zakłada się że w każdej wycieczkę będą miały możliwość wziąć dzieci również z innych placówek z terenu działania Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich w Trzemeśni. Działanie takie ma integrować dzieci, uczyć ich współpracy i otwarcia na innych ludzi.

Wszystkie wycieczki zostaną tak przeprowadzone, aby przekazać maksymalnie dużą wiedzę o zwiedzanych obiektach, aby dzieci podczas zabawy zdobywały nowy zasób wiedzy i aby mógł być inspiracją do dalszej aktywności.

Koordynatorzy projektu: Małgorzata Jaśkowiec oraz Irek Jakubczyk.